بخارسازه خراسان، انتحاب بزرگان ایران
بویلر استخر

بویلر استخر

بخارسازه (سازنده بویلر استخر،دیگ سونا و…

برای مشاوره و راه اندازی استخر، سونا و جکوزی با ما تماس بگیرید.

بویلر استخر سیستمی بسیار مهم در ساخت استخر می باشد.شنا، روشی لوکس برای ریلکس کردن و همچنین ورزش می باشد.چه در اوج تابستان و چه در ماه های سردتر انجام شود. در روزهای گرمتر ، شما می خواهید آب مطبوع و خنک باشد، در حالی که در زمستان استقبال گرم از استخر ، پادزهر مناسب برای سرمازدگی است. اما چگونه دمای استخر کنترل می شود؟

سیستم گرمایش استخر :

مهمترین بخش یک موتورخانه استخر تجهیزاتی است که برای گرمایش بخش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. منبع اصلی گرمایش استخر که در موتورخانه آن مورد استفاده قرار می گیرند بویلرها هستند. برای تعیین ظرفیت بویلر مورد نیاز باید اتلاف حرارتی محیط ، مساحت محیط و دمای مورد نیاز برای گرم کردن آب مورد استفاده در دوش و دیگر بخش ها را در نظر گرفت.

تولید-دیگ-آبگرم

بویلر استخری چیست؟

بویلر های مخصوص استخر (swimming pool boiler) دستگاهی جهت تهیه آبگرم و بخار می باشند.بویلرها در مدل های فولادی و چدنی ساخته می شوند. این دستگاه ها کارآمدترین سیستم برای گرم می باشند.

دیگ استخر و دیگ سونا،جکوزی

گرمایش استخر بصورت کلی توسط بویلر ها انجام می شود . دیگ آب گرم و دیگ بخار از اصلی ترین تجهیزات مورد نیاز در موتورخانه استخر هستند . تولید آبگرم مورد نیاز استخر به وسیله دیگ آب گرم انجام می شود و بخار مورد نیاز بخشهایی چون سونا و جکوزی بوسیله دیگ بخار تامین میگردد.

دیگ سونا بخار

یگ بخار سونا دستگاهی است که طبق داغ شدن المنت های حرارتی و سنگ هایی که روی آن قرار گرفته اند کار می کند این عمل باعث افزایش دمای مطبوع و یکنواخت اتاق سونای خشک می گردد.

دیگ سونا بخار به صورت ایستاده و یا عمودی تولید می گردد. همین امر باعث اشکال کردن فضای کمتری در موتورخانه ها می شود. دیگ بخار سونا بخار از نوع مشعل گازی، مشعل گازوئیلی و یا دوگانه سوز می باشد.

سوخت بویلرها

تفاوت آن با آب مورد استفاده در حمام قابل بازیافت بودن آن است. به طور کلی ، سوخت مورد استفاده برای آن می تواند بویلر صنعتی برق ، سوخت گاز ، سوخت زغال سنگ باشد. با توجه به هزینه ، راندمان ، سطح ایمنی و مسائل مربوط به محیط زیست ، برای گرم کردن و تولید بخار بهتر است. دیگ بخار اسخر سونا و جکوزی برقی و گازی باشد.

بویلر استخر

دیگ-آبگرم2پاس

دیگ بخار بویلر صنعتی می تواند برای مدل های مختلف استخر  مانند: فضای داخلی و فضای باز مورد استفاده قرارگیرد. زمانی که مصرف آب زیاد می شود به منظور پاسخگویی به نیازها ظرفیت ذخیره آب گرم در بویلر صنعتی باید زیاد باشد ، بدلیل اینکه دیگ بخار استخر باید مقدار آب چندین دوش را تامین کند. معمولا دیگ بخار کوچکتر در سونا، جکوزی و استخر ها حتی در حمام های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

ظرفیت، دما، فشارکاری دیگ بخار استخر بستگی به فضای آن دارد اما معمولا از بویلر های صنعتی با 150 درجه سانتیگراد و بالاتر استفاده می شود. برای دست یابی به این دما، مقدار زیادی انرژی لازم است.

آب بویلرهای مورد استفاده

آب باید از طریق دستگاه تصفیه آب دیگ بخار و یا مواد شیمیایی تصفیه آب پاکسازی شده باشد به طوری که هیچ رسوبی در دیگ بخار استخر تشکیل نشود. در بعضی از مواقع حتی با وجود مواد شیمیایی از رسوب گرفتن داخل بویلر صنعتی نمی توان جلوگیری نمود. رسوباتی که در دیگ بخار سونا جکوزی و استخر موجود هست دارای خاصیت عایق بندی به صورت لایه لایه است. مقدار انرژی مورد نیاز برای گرم کردن آب و تولید بخار باید افزایش پیدا کند.

پارامترهای موثر در سلامت آب استخر

آب مورد استفاده در استخر شنا امکان جذب ویروس و میکروب زیادی دارد و باید به طور مرتب سالم سازی شود .

آب ورودی موتورخانه دمای حدودا ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد دارد که برای استفاده در استخر باید دمای آن بالاتر رود.

سختی آب

بدلیل وجود سختی قبل از فرآیند گرمایش استخر این آب  باید سختی گیری شده و تصفیه شود . سختی آب یک مشکل جدی در سالهای اخیر بوده است . آلودگی هوا باعث اسیدی شدن آب باران شده و این آب پس از ورود به لایه های آهکی زمین باعث ترکیب با کلسیم و منیزیم شده و درون آب سختی بوجود می آورد. برای حل این مشکل قبل از انجام هر اقدامی از دستگاه سختی گیر استفاده می شود.

مزایای استفاده از دیگ بخار استخر گازسوز

 • راندمان بالا :

مشعل گاز سوز دارای کیفیت بالا و قابل اعتماد که راندمان احتراق بالا و عملکرد بدون سر و صدایی دارد.

 • ایمنی بالا در عملکرد:

برای اطمینان از عملکرد ایمن سوخت از منیفولدهای گاز و سیستم محافظت از جمله فیلتر، شیر تنظیم فشار و شیر سوپاپ و غیره در آن استفاده می شود . دیگ بخار استخر گاز سوز از کمکی های با اطمینان بالا برخوردار است. دستگاه های محافظت از ایمنی مانند کنترل فشار ، فرستنده فشار ، زنگ سطح آب ، شیر ایمنی و غیره. کنترل دیگ بخار استخر برای محفاظت از دمای بیش از حد را برعهد دارند.

همچنین دارای محافظت برای جلوگیری از کمبود آب ، فشار بیش از حد آب، نشت الکتریکی ، و اضافه بار موتور است. در بویلر های صنعتی سونا و جکوزی گاز سوز از تجهیزات ضد خرابی برای تخلیه انرژی و فشار بالا استفاده می شود. اینکار برای بالا بردن ظریب اطمینان، ایمنی و کارآمدی دیگ بخار استخر انجام می شود.

 • کم هزینه بودن:

استفاده از جوشکاری لب به لب که 100٪ دیگ بخار با کیفیت با عمر طولانی و هزینه تعمیر و نگهداری کمتر می شود . راندمان بالای مشعل دیگ بخار استخر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه کم در سوخت است.

 • صرفه جویی در فضا:

در این نوع دیگ های بخار سونا و جکوزی نیاز به فضای کمتری نسب به سوخت نفت کوره می باشد. بویلر های برقی نسبت به گاز سوز فضای کمتر دارند. ولی ظرفیت بویلر های برقی نیز کمتر می باشد. به همین دلیل در استخر و سونا های بزرگ از دیگ بخار گاز سوز استفاده می شود.

ایمنی و حفاظت بویلر استخر

تعمیر و نگهداری دیگ بخار استخر باید توسط یک متخصص سیستم گرمایشی انجام شود. وضعیت لوله و دودکش اتصال دریچه را بررسی کنید. چک کردن سیستم تهویه که با گذشت زمان  شاید آسیب دیده باشد بسیار مهم است. تعمیر دودکش گران است و نصب دودکش جدید زمانی که از دودکش موجود نمی توان استفاده کرد باید توجیح اقتصادی داشته باشد.بدنه مبدل حرارتی را بررسی کنید . نشت مبدل های حرارتی دیگ بخار استخر به راحتی قابل مشاهده هستند و زمان نشت ، گازهای احتراق را با هوای محیط مخلوط می کند.

بررسی های بویلر استخر

دیگ بخار ایستاده

ایمنی بویلرهای استخر از اهمیت ویژه ای برخورد دار است به همین خاطر کنترل هوشمندی که روی دیگ بخار استخر هست را تنظیم کنید تا تنظیمات مطلوب آب و هوا را برای کارایی بیشتر انجام شود.

 1. برای تعویض یا مقاوم سازی سیستم گرمایشی از تکنسین های با تجربه استفاده کنید.
 2. محفظه احتراق دیگ بخار استخر برای عدم وجود ترک بررسی شود .
 3. مونوکسید کربن (CO) تست شود. دمای هوا را تنظیم کنید.
 4. تمیز کردن بویلر صنعتی سونا و جکوزی از خاک دوده یا خوردگی مهم است.
 5. فن و دمنده دیگ بخار را تمیز و روغن کاری کنید .
 6. میزان سوخت و شعله بررسی شود و در صورتی نیاز تنظیم کنید.

نگهداری سیستم های آب گرم

فشار را تست کنید. تست کنترل سطح بالا را انجام دهید. مخزن فشار باید برسی شود که از هوا پر باشد که آب در آن پر نشده باشد. شستشوی مبدل حرارتی برای کاهش اثرات رسوب که همیشه باید بازدید و تمیز کاری شود.

نکات نگهداری سیستم های بخار :

برای اینکه رسوبات از بین بروند و بازدهی گرما بهبود یابد مقداری از آب دیگ را تخلیه کنید . محفظه شناور را تخلیه کنید تا رسوبات از بین برود . آب دیگ بخار استخر را آزمایش کرده و از مواد شیمیایی در صورت نیاز برای کنترل رسوبات و خوردگی استفاده کنید.

ویژگی های دیگ بخار استخر

 • بازدهی بالا
 • نصب بسیار آسان
 • عمر طولانی
 • مناسب برای اندازه استخرهای شنا (80 مترمربع – 1000 مترمربع). (100 متر مکعب – 1300 متر مکعب)
 • نمایشگر دمای استخر
 • مبدل حرارتی از جنس استیل ضدزنگ مستقیم است
 • سازگار با محیط زیست
 • تعدیل خروجی برای کنترل دقیق دمای استخر
 • سر و صدای کم
 • طراحی جمع و جور

برخی پارامترهای انتخاب بویلر استخری

 • دمای استخر مورد نظر
 • تعیین دما و میانگین آن در سردترین ماه استفاده از استخر
 • کم کردن درجه حرارت میانگین سردترین ماه را از دمای استخر. این باعث افزایش دمای مورد نیاز می شود.
 • محاسبه سطح استخر را با فوت مربع (در نظر گرفتن ابعاد استخر)